A tettesek legtöbbször mobiltelefon szolgáltató képviselőjeként hívják fel áldozataikat, akiket egy állítólagos nyereményről értesítenek. A csalók fantáziája széleskörű, sokszor adják ki magukat önkormányzati dolgozónak, vagy pénzintézet, nyugdíjfolyósító munkatársának és különböző történetekkel tévesztik meg kiszemeltjüket.
A nyeremény átvételének feltételeként szabják, hogy a telefonon keresztül kapott utasításoknak megfelelően, egy ATM-nél, telefonfeltöltést kell végrehajtani egy meghatározott számra. A kért feltöltések összege 5.000 forinttól akár 200.000 forintig is terjedhet.
Általában biztosítják a sértetteket, hogy a megadott számra feltöltött összeg, a nyereménnyel együtt, néhány perc múlva megjelenik a bankszámlájukon. A csaló a teljes bizalom elérése érdekében még arra is felhívhatja a figyelmet, hogy semmi esetre se árulja el az áldozat a bankkártyájának PIN kódját.
A megcsillogtatott nyeremény nagysága eddig több esetben alkalmasnak bizonyult arra, hogy a kételkedők bizalmát megnyerje, és a tranzakciókat végrehajtsák.
A Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság 6 tanácsa az ilyen esetek megelőzése érdekében:
- Ne dőljön be a csalóknak és figyelmeztesse erre idős rokonait, ismerőseit is!
- Ha nem vett részt nyereményjátékon, nem is nyerhet. Ne teljesítse a telefonáló kérését! Írják fel a hívó nevét, telefonszámát!
- Amennyiben részt vett játékon, tájékozódjon a szervező honlapján, vagy központi telefonszámán!
- Bankkártyája adatait fokozott óvatossággal kezelje; ne adja ki sem telefonon, sem közösségi oldalon!
- Ha Önnél is próbálkoznak a csalók, azonnal értesítse a rendőrséget a 112-es központi segélyhívón!
- Ha mégis megtörtént a baj, tartsa meg a bankautomata által kiadott bizonylatot és adja át a rendőröknek! Ez később sokat segíthet a nyomozásban!