Január 17. és 20. között kerül sor az Országos Sasszinkronra, amelyet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szervez a nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil szervezetekkel együttműködve. Az esemény célja a Magyarországon telelő ragadozómadarak éves számlálása.
A 22. alkalommal megrendezett felmérést tapasztalt szakemberek végzik, akik képesek nagy távolságból és mozgás közben is azonosítani a hasonló megjelenésű ragadozó madarakat – olvasható az MME hétfői közleményében.
Magyarország számos fontos telelőhellyel rendelkezik, különösen a sasfajok számára. A leggyakrabban megfigyelt faj a rétisas, amelynek hazai állományát télen az északról érkező egyedek növelik. A második legelterjedtebb sasfaj a parlagi sas, amelyhez szintén csatlakoznak a Kárpát-medence más országaiból érkező madarak. Bár ritkaságnak számítanak, minden évben előfordul néhány szirti sas és fekete sas is.
A sasok mellett a felmérés során Magyarországon rendszeresen telelő, összesen 17 nappali ragadozómadár-faj példányait is számon tartják.
Az MME 2004-ben indította el a legfontosabb sastelelőhelyek szinkronizált, egységes módszertannal történő felmérését. A PannonEagle LIFE projekt keretében 2018-ban a környező országok szakemberei is bekapcsolódtak a programba, így idén nyolcadik alkalommal az egész Kárpát-medencére kiterjedően vizsgálják a legjelentősebb telelőhelyeket.
A tavalyi számlálás eredményei az MME honlapján érhetők el: 2024. évi sasleltár.
Az Észak-Alföldön zajló kerecsensólyom-védelmi tevékenységek az Európai Unió és a Magyar Állam által támogatott LIFE SakerRoads projekt részei, amely 2023 és 2028 között valósul meg.
A megfigyelési adatok összesítése februárra várható – közölte az MME.
(MTI)